A tengereket egykor nemcsak óriási, de falánk ragadozók is lakták, amilyen a Xiphactinus is volt. Világszerte előkerült leletei azt mutatják, hogy kozmopolita fajként viselkedett, amely áramvonalas testét és felfelé álló száját tekintve hasonlított egy mai tarponra, bár nem áll vele rokonságban.
A Xiphactinus az Ichthyodectidae család legnagyobb tagja volt 6 méteres testhosszával. Minden faj ragadozó volt, főként kisebb halakra vadásztak, de a nagyobb méretű példányok gyomrában találtak kisebb családtagokat is. A leghíresebb ilyen maradvány a George F. Sternberg által 1952-ben, Kansasban megtalált lelet. Különös látványt nyújt, ahogy egy 4 méteres Xiphactinus gyomrában egy majdnem 2 méteres Gillicus foglal helyet. Ez a viselkedés egészen érdekes, bár még nem lenne teljesen szokatlan. Viszont az már annál inkább szokatlan, hogy a Gillicus maradványai nem mutatják a megemésztődés egyetlen jelét sem, továbbá, hogy ilyen jó állapotban megőrzödött az őskor egy jelenete. Elég valószínű, hogy egy kataszrófa vagy egy szélsőséges körülmény vette rá a kanniblizmusra a Xiphactinust, miközben már nem is volt esélye a túlélésre, így gyorsan eltemetődve megőződtek mindketten az utókor számára.
Gyakorlatilag bármit megtámadott és megevett, ami befért a szájába. Hosszú fogainak köszönhetően könnyen megtudta ragadni az áldozatát, és a szájánál egy vákuumot létrehozva képes volt beszippantani a kisebb halakat, madarakat. Ha egyszer már megvolt az áldozat, akkor a fogak kialakításának és elhelyezkedésének köszönhetően a préda onnan nem tudott kimenekülni. Korának sikeres ragadozója lehetett, amire nem szívesen horgásznának ma sokan.
Bár megjelenését tekintve egy csúcsragadozónak tűnik, természetes ellenségei is akadtak a tengerekben. Az idősebb vagy beteg, legyengült példányokat előszeretettel támadták meg az 5-6 méteres cápák, mint a Cretoxyrhina és Squalicorax. Ezt megerősíti, hogy a Cretoxyrhina gyomrában találtak már Xiphactinus maradványokat. Egy 2010-es felfedezés szerint azonban még az egészséges, kifejlett példányok sem voltak biztonságban, ugyanis egy 6 méteres Xiphactinust találtak egy Mosasaurus állkapcsai között.
Források:
– http://www.prehistoric-wildlife.com/species/x/xiphactinus.html
– https://en.wikipedia.org/wiki/Xiphactinus
– http://fossilworks.org/bridge.pl?a=taxonInfo&taxon_no=35308
– “First record of the ichthyodectiform fish Xiphactinus (Teleostei) from Patagonia, Argentina”. Alcheringa: An Australasian Journal of Palaeontology. 2020.
0 hozzászólás