Az első cikkben egy nagyon érdekes lényt szeretnék bemutatni. A neve alapján valószínűleg nem sokan tudnák elhelyezni, hogy milyen állatról is lehet szó. Ő pedig nem más, mint egy kihalt hangyászsün! Micsoda? Hangyászsün? A nevük ellenére nem állnak rokonságban a sünfélékkel. Első hallásra furcsa lehet, de bizony ilyen állatok léteznek és így néznek ki:
A hangyászsünök tojásrakó emlősök a kacsacsőrű emlősökhöz hasonlóan, melyekkel nagyon közeli rokonságban állnak. A család legnagyobb képviselője volt a Zaglossus hacketti. A Zaglossus nem mind a mai napig jelen van 3 képviselővel. A kihalt faj megjelenése és életmódja nagyon hasonló lehetett a maiakhoz. Testük igen zömök, henger alakú volt, amelyet igen erős szőrzet védett szarutüskékkel ellátva a ragadozók ellen. Fejük csőrszerű nyúlványban végződött, amely speciális táplálkozási módra utal. Ezek az állatok hangyaevésre specializálódtak, amelyre vékony, hosszú és ragadós nyelvük szolgált. A nyelve 54 centiméter hosszú lehetett, ami igazán impozáns, ha belegondolunk, hogy az emberi nyelv csak 7 centiméter hosszúságú. A hangyavadászathoz segítségükre voltak hosszú és erős karmaik az elülső végtagjaikon, amellyel sikeresen feltörhették a legjobban megerősített hangyavárakat is, akárcsak ma élő rokonaik. Náluknál hosszabb és egyenesebb végtagokkal rendelkeztek, amelyek jobban segíthették a sűrűbb erdőkön való áthaladást.
A legtöbb dologban bár hasonlítottak a mai hangyászsünökhöz, azonban jóval nagyobbra nőttek. A kifejlett példányok hossza meghaladta az 1 métert, magasságuk a 60 centimétert és súlyuk a 30 kg-ot. (Összehasonlítva a ma élő legnagyobb példányok 10-16 kg körül vannak.)
Erről a fajról igazából csak néhány csontdarab került elő a nyugat-ausztráliai Mammoth-barlangban, ahonnan más ausztrál óriásfajok is előkerültek. Egyes leleteken vágási és égési nyomokat is találtak, ami arra következtet, hogy az akkori emberek megölték és megsütötték ezeket az állatokat. Barlangrajzok is előkerültek az Északi területről, egészen konkrétan Arnhem Land térségéből, amelyek feltételezhetően ezt a fajt vagy annak mai képviselőjét, a nyugati hosszúcsőrű hangyászsünt ábrázolják.
A Zaglossus nem előfordulása:
Forrás:
0 hozzászólás